Чи можна вірити снам?

Отже, не будьте нерозсудливі, а пізнавайте, що є воля Божа” (Еф. 5:17).

У дитячий період дитина спить більшу частину свого життя. У зрілому віці людина проводить уві сні цілу його третину. У цей час людині сняться сни, про які сказано: «Сновидіння – це послідовність образів, що проходять через розум людини, що спить» (Словник Вебстера).

Що ж каже Біблія стосовно цієї досить загадкової сфери людського життя? Чи можна вірити снам? І взагалі, що таке сон?

Спочатку про те, які бувають сни

Природні: «Бо, як сновидіння бувають при великій кількості турбот, так голос нерозумного пізнається при великій кількості слів» (Еккл. 5:2); «І як голодному сниться, ніби він їсть, але пробуджується, і душа його голодна; і як спраглому сниться, ніби він п’є, але пробуджується, і ось він знемагає, і душа його спрагла» (Іс. 29:8).

Такі сни викликаються фізіологічною і психологічною діяльністю людини. Більша частина снів – лише природний наслідок збудженої уяви людини: про що людина вдень думає, чим вона сильно зацікавлена, чого вона пристрасно бажає чи не бажає, це і сниться їй. Про це свідчить і той факт, що багато відкриттів було зроблено уві сні після напруженого робочого дня.

Сни надприродні. Такі сни не пояснюються діяльністю людини, але приходять до людей з двох джерел: від Бога і не від Бога.

Приклади снів від Бога. «…якщо буває у вас пророк Господній, то Я відкриваюся йому у видінні, уві сні говорю з ним» (Чис. 12:6). «У Гаваоні явився Господь Соломону уві сні вночі, і сказав Бог: проси, що дати тобі» (3 Цар. 3:5). «І прийшов Бог до Авимелеха вночі уві сні і сказав йому: ось, ти вмреш за жінку, яку ти взяв, тому що вона має чоловіка» (Бут. 20:3). «Та щойно він помислив це, як ось ангел Господній з’явився йому уві сні, промовляючи: Йосифе, сину Давидів! Не бійся прийняти Марію, жону твою, бо зачате в Ній є від Духа Святого. Народить же Вона Сина, і наречеш Йому ім’я Ісус, бо Він спасе людей Своїх від гріхів їхніх» (Мф. 1:20,21). Бачимо, що сни є особливою формою одкровення і настанови Господньої. У Писанні згадані, наприклад, сновидіння Авраама (Бут. 15:12-16), Авимелеха (Бут. 20:3-7), Якова (Бут. 28:12-15; 31:10-13), Лавана (Бут. 31:24), Йосифа (Бут. 37:5-9), виночерпія і хлібодара фараона (Бут. 40:5-19), фараона (Бут. 41:1-7), мадіанитян (Суд. 7:13-17), Соломона (1(3) Цар. 3:5-15), Навуходоносора (Дан. 2:1,31-35; 4:5,7-14), Даниїла (Дан. 7:1-28). У Новому Завіті: Йосифа (Мф. 1:20,21), мудреців (Мф. 2:11,12), дружини Пилата (Мф. 27:19).

Коли Бог бажав відкрити людині (як людям Його завіту, так і язичникам) щось у сьогоденні або майбутньому, Він іноді вдавався до снів. Древні надавали снам велике значення, і Бог використовував цю їх прихильність у Своїх цілях.

Приклади снів не від Бога. «Бо терафими [ідоли] говорять пусте, і віщуни бачать неправдиве і розповідають сни облудні; вони утішають пустим; тому вони бродять як вівці, бідують, тому що немає пастиря» (Зах. 10:2). «Ось, Я – на пророків неправдивих снів, – говорить Господь, – які розповідають їх і вводять народ Мій в оману своїми обманами і звабою, тоді як Я не посилав їх і не повелівав їм, і вони ніякої користи не приносять народу цьому, – говорить Господь» (Єр. 23:32).

Сновидіння спрадавна вважалися важливим засобом пізнання волі богів. Щоб побачити віщий сон, люди спали на могилах предків, а побачене уві сні вважали повідомленням померлого. Також для цього вони використовували певну їжу або одурманюючі пари. В наші дні охочих проникнути в загадкову область сновидінь теж достатньо. Для них існує величезна кількість посібників, сонників, покликаних “допомогти” навчитися використовувати сни в практичних цілях.

Часто на сни посилаються лжепророки, засуджувані Богом (Єр. 23:25-28; 27:9; 29:8,9; Іуди 8). «Я чув, що говорять пророки, Моїм ім’ям пророкують неправду. Вони говорять: “мені снилося, мені снилося”. Чи довго це буде у серці пророків, які пророкують неправду, пророкують обман свого серця? Чи думають вони довести народ Мій до забуття імені Мого за допомогою снів своїх, які вони переказують один одному, як батьки їхні забули ім’я Моє через Ваала? Пророк, який бачив сон, нехай і розповідає його як сон; а в якого Моє слово, той нехай говорить слово Моє вірно. Що спільного у полови з чистим зерном? – говорить Господь» (Єр. 23:25-28). «Бо так говорить Господь Саваоф, Бог Ізраїлів: нехай не зваблюють вас пророки ваші, які серед вас, і ворожбити ваші; і не слухайте снів ваших, які вам сняться; неправдиво пророкують вони вам ім’ям Моїм; Я не посилав їх, – говорить Господь» (Єр. 29:8-9).

«Що спільного у полови з чистим зерном?» – так Господь прославив авторитет Свого Божественного Слова над хибними снами пророків.

Яке призначення снів?

От що сказане про призначення сну не від Бога: «Якщо постане серед тебе пророк, або сновидець, і покаже тобі знамення або чудо, і збудеться те знамення або чудо, про яке він говорив тобі, і скаже притому: “ходімо услід богів інших, яких ти не знаєш, і будемо служити їм”, – то не слухай слів пророка цього, або сновидця цього; тому що через це спокушає вас Господь, Бог ваш, щоб довідатися, чи любите ви Господа, Бога вашого, від усього серця вашого і від усієї душі вашої; За Господом, Богом вашим, ходіть і Його бійтеся, заповідей Його дотримуйте і голосу Його слухайте, і Йому служіть, і до Нього приліплюйтеся; а пророка того або сновидця того слід віддати на смерть за те, що він умовляв вас відступити від Господа, Бога вашого» (Втор. 13:1-5).

Призначення снів від Господа інше:

  • відвести людину від якого-небудь наміру і віддалити від неї гордість (сон Авимелеха, Лавана);
  • відвести душу її від прірви і життя – від ураження мечем (сон фараона, мудреців, Йосифа);
  • відкрити майбутнє (сон Навуходоносора, Даниїла);
  • дати обіцяння (сон Якова);
  • випробувати серце людини на цінності, благословити і наставити (сон Соломона в Гаваоні);
  • зміцнити руки для здійснення Божої справи (сон Гедеона);
  • відкрити Свою волю народу через Божого пророка (Чис.12:6)

От приклади таких снів: «І побачив сон: ось, ліствиця стоїть на землі, а верх її торкається неба; і ось, ангели Божі піднімаються і сходять по ній. І ось, Господь стоїть на ній і промовляє: Я Господь, Бог Авраама, отця твого, і Бог Ісаака; [не бійся]. Землю, на якій ти лежиш, Я дам тобі і твоєму потомству» (Бут. 28:12,13); «У ту ніч сказав йому (Гедеону) Господь: встань, зійди в стан, Я віддаю його в руки твоїГедеон прийшов. І ось, один розповідає іншому сон і говорить: снилося мені, начебто круглий ячмінний хліб котився по стану мадіамському і, прикотившись до намету, вдарив у нього так, що він упав, перекинув його, і намет розпався. Інший сказав у відповідь йому: це не що інше, як меч Гедеона, сина Іоасового, ізраїльтянина; віддав Бог у руки його мадіанитян і весь стан. Гедеон, почувши розповідь про сон і тлумачення його, вклонився [Господу] і повернувся в стан ізраїльський і сказав: вставайте! віддав Господь у руки ваші стан мадіамський» (Суд. 7:9,13-15); «У Гаваоні явився Господь Соломону уві сні вночі, і сказав Бог: проси, що дати тобі» (3 Цар. 3:5); «Але є на небесах Бог, Який відкриває таємниці; і Він відкрив цареві Навуходоносору, що буде в останні дні» (Дан. 2:28); «Бог говорить один раз і, якщо того не помітять, удруге: уві сні, у нічному видінні, коли сон находить на людей, під час дрімоти на постелі. Тоді Він відкриває в людини вухо і закарбовує Своє наставляння, щоб відвести людину від якого-небудь наміру і віддалити від неї гордість, щоб відвести душу її від прірви і життя її від ураження мечем» (Іов 33:14-18).

Як визначити джерело снів?

Природні сни бувають при безлічі турбот (Еккл. 5:2). У них багато метушні (Еккл. 5:3). Вони не є віщими чи пророчими (Іс. 29:8). Більшість з них зникають з пам’яті з настанням ранку (Пс. 72:20), але деякі, яскраві і образні, пам’ятаються.

Сни не від Бога – у чародіїв і лжепророків, які кажуть: «мені снилося», «Він сказав». Ці сни брехливі (Єр.14:14), тому можуть ввести в оману, ідолопоклонство. Жодної користі вони не приносять Божому народу, оскільки спрямовані проти істини Слова Божого. Через ці сни Бог випробовує любов Свого народу до Нього.

Сни від Бога давалися людям з народу Божого, язичникам, але не часто і переважно в Старому Завіті. Іноді вони повторювалися двічі (на підтвердження їх істинності), супроводжувалися видінням, чутним голосом Бога або ангела, записувалися пророком (міцні в пам’яті, закінчена думка). Сни від Бога ясні, зрозумілі (є тлумачення від Бога через Божих людей), можуть бентежити, засмучувати, страхати. Вони відкривають властивості Бога, Його волю відносно сьогодення чи майбутнього, утримують людину від зла, небезпеки, спонукають до поклоніння Богові і славі Його, не суперечать Слову Божому, збуваються.

Як християнин повинен ставитися до снів?

По-перше, не на всі сни потрібно звертати увагу, щоб не стати забобонними і впасти в гріх. У книзі Левит сказано: «Не гадайте» (19:26).

По-друге, не всі сни потрібно зневажати, вважати їх порожніми, бо наш Бог суверенний і «все, що хоче, Господь творить на небесах і на землі, в морях і у всіх безоднях» (Пс. 134:6);

Уміти відрізняти, з якого джерела прийшов той або інший сон, щоб знати, як на нього реагувати. Слово Боже є тим еталоном, з яким ми порівнюємо будь-які пророцтва, видіння і сни. Вони відкидаються, якщо хоч у чомусь розходяться з тим, що написано у Священному Писанні. Тому, «пильнуй себе самого та навчання; займайся цим постійно». (1Тим. 4:16);

Якщо ви відкидаєте Божу волю чи упираєтеся в тому, щоб не виконувати Слово Господнє, Біблію, то не сподівайтеся, що Господь говоритиме з вами уві сні. Він вже сказав у Священному Писанні усе, що вам треба знати для спасіння і благочестивого життя на землі. Як би людина не старалася, вона не може змусити Бога відповідати їй уві сні. Прикладом служить історія з царем Саулом: «І запитав Саул Господа; але Господь не відповів йому ні уві сні, ні через урим, ні через пророків» (1Сам. (1Цар) 28:6). Цар Саул відкинув Слово Живого Бога, і тому Господь відступив від Нього.

Потрібно мати на увазі, що Новий Завіт, у порівнянні із Старим Завітом, змінив своє ставлення до сновидінь. У Новому Завіті вони як засіб одкровення від Бога відступили на більш задній план. Господь не веде людину життям через сни постійно. Сновидіння не були на першому плані і в старозавітні часи: не сни, але «Закон Твій – світильник для ніг моїх і світло на стежках моїх» (Пс. 118:105).

У книзі Діянь сказано, що Господь напоумлятиме сновидіннями старців: «і старці ваші сновидіннями наставлені будуть» (2:17). Зверніть увагу на те, що в грецькій мові не написане «наставлені будуть». Написано просто, що старцям снитимуться сни (порівняйте з Іоїль 2:28). Також зверніть увагу, що під словом «старці», у контексті книги Діянь Апостолів, можуть матися на увазі старійшини чи пастори (у даному випадку використовується грецьке слово «presbіteros», від якого пішло слово «пресвітер»), що обмежує коло тих, кому снитимуться сни внаслідок явлення Духа Божого. Цей момент і те, що цьому пророцтву Іоїля належить ще виконатися при наверненні Ізраїлю до свого Месії, і багато що інше, вказують на те, що перевага в Новому Завіті в плані напоумлення Церкви віддана Слову Божому і Духові Святому, Який учить нас, а не сновидінням (Лк. 12:12; Ін. 14:25-26; 1Ін. 2:20, 27; Діян. 17:11; 2Тим. 3:16-17; Кол. 3:16);

В жодному з апостольських послань ми не знаходимо навіть натяку на використання снів як духовної допомоги чи керівництва. Апостоли не убачають у цьому жодної необхідності. Акцент стоїть на заповідях і вченні Христовому (2 Ін.). Можна сміливо стверджувати, що Ісус Христос у Своїх Євангеліях і одкровеннях передав людям усю повноту волі Божої. І на це абсолютне і досконале одкровення ми можемо покластися, застосовуючи його в усіх випадках християнського життя.

Отже, «випробовуйте, що є угодне Богові, і не беріть участи в неплідних ділах темряви, але викривайте» (Еф. 5:10,11). Нехай благословить Господь кожного з вас виконувати цей заклик у своєму житті.

Автор: пастор Ігор Опинка (Кишинів, Молдова)

Попередній запис

Що каже Біблія про тлумачення снів?

Сни не залишають людей байдужими Це реальність. Люди тривожаться тим, що їм сниться, і хочуть знати, що означають ці сни. ... Читати далі

Наступний запис

Введення: загальний огляд питання про сновидіння

Сни і їх тлумачення – Біблійний погляд Термінологія Старого і Нового Завітів Сон: Єврейський іменник «khalom»; Грецький іменник «onar». Що ... Читати далі