НЕМОРАЛЬНИЙ ЛОТ

Лот і його дочки, Гвідо Рені

Навчання батьківству згідно з моральними принципами

Чи ви коли-небудь роздумували про Лота? Не мимохіть, читаючи розповіді про Авраама, а зосереджено, роздумуючи саме над його історією життя. У перших біблійних розділах (Бут. 13,14,19) знайдете дуже заплутану, але захопливу біографію, а ще й важливий урок для батьків. Коли побачите, яку мораль для батьків передає ця життєва історія, то зрозумієте, чому у цьому розділі я вирішив говорити про Лота і назвав його «неморальним».

Після смерті батьків, малого Лота взяв до себе його дідусь Терах. Коли його дядько Авраам вирушив у подорож до Ханаану, Лот рушив разом з ним. Прибувши в Ханаан, їхні сім’ї стали такими великими, що невдовзі їм уже бракувало місця для життя разом. Тоді його дядько запропонував їм розділитися заради збереження миру в родині. При цьому Авраам дав Лотові можливість першим обрати місце, куди той може переселитися з сім’єю. Лот вибрав плодовиті землі, що мали би щороку приносити йому щедрий урожай.

Проте з цією землею була пов’язана одна проблема – вона пролягала вздовж міст Содому і Гомори, знаних своєю розпустою та гріховністю. Незадовго після переселення у Лота почалися проблеми і Аврааму довелося виручати свого племінника з біди. Сталося так, що місцеві князі напали і пограбували землі Лота, а його з дружиною та дітьми взяли заручниками. Авраам, почувши про це, зібрав вояків і, зненацька напавши на князівські маєтки, визволив своїх родичів.

У цій історії також згадано, що Авраам, повернувшись з походу, привіз не лише Лота і його родину, а й полонених і награбоване з князівських міст. Проте він не забрав цього майна собі, а віддав усе як жертву Богові. Чому він так зробив? Бо не хотів, аби хтось казав, що він розбагатів завдяки грабунку цих князівств.

Багато хто вважає, що після цих подій Лотові вартувало подумати про переселення і повернення на полишені землі, оскільки Лот уже розумів, яким небезпечним є життя на пустинних рівнинах. До того ж, його дядько Авраам продемонстрував йому, що благословення сходить через служіння Богу, а не через накопичення багатств. Проте Лот не хотів брати з нього приклад і вже невдовзі переселився у Содом, саме тоді, коли Бог вирішив очистити це місце вогнем.

Завдяки Божій благодаті, кілька ангелів у вигляді чоловіків з’явилися, щоби врятувати Лота та його родину, і він прийняв їх у своєму домі. Тоді мешканці Содому оточили дім Лота і стали вимагати, щоб той видав їм двох чоловіків. Що ж зробив Лот? Він запропонував їм взамін своїх двох дочок. Проте ті відмовилися, і коли вони вже хотіли силою увірватися в дім Лота, де перебували ангели, Бог осліпив їх.

Але як пояснити поведінку Лота?

Невдовзі після цього Лот намагається переконати двох юнаків з Содому, щоб ті взяли його дочок за дружин і разом з ними поїхали геть з міста, проте вони тільки висміяли його. Лише в критичний момент Лот та його родина вирішили втекти з міста. Ангели запропонували взяти їх з собою в гори, але Лот наполіг, що їм буде краще переселитися у містечко неподалік. Однак Лот врешті-решт усвідомив, що там теж страшно жити, тому знайшов печеру і перебрався туди.

Дружина Лота, на жаль, не дійшла разом із ним, бо, не послухавши Божих вказівок, озирнулася, щоб поглянути на свій палаючий дім, і перетворилася на соляний стовп. Подумки вона не хотіла покидати міста, тож таки залишилася в ньому, хоча в досить неочікуваному вигляді. А оскільки так звані наречені дочок Лота не пішли разом із ними, то в печері поселилися тільки Лот зі своїми двома дочками. (Як гадаєте, чи в Авраама не знайшлося б місця для цих трьох родичів?)

Коли дівчата зрозуміли, що в такій ситуації їхня родина не матиме продовження, то одного разу задумали обманути батька і приготували для нього особливу вечерю. Коли він сп’янів і не розумів, що відбувається, вони лягли з ним спати, щоби продовжити сімейну гілку. Від їхніх дітей взяли початок народи моавітів та амонітів, запеклих ворогів Ізраїля впродовж усієї історії Старого Завіту.

Тепер розумієте, чому я назвав Лота «неморальним»? Як ми знаємо, тоді, коли Лот мав право вибору, де жити, то не просив поради у Бога, як це робив його дядько. Мало того, він навіть не питав думки дядька. Навіть проживши певний час у полоні, Лот не усвідомив помилковості свого вибору й обрав місцем свого життя Содом. Хоч і попереджений про спустошення міста, Лот сумнівався – він не хотів його покидати. А коли його гості-ангели піддавалися небезпеці, він не спішив з молитвою до Бога, а вирішив піти на компроміс зі злочинцями і віддати їм своїх дочок. Коли ж ангели вказали йому дорогу до гір, він відмовився і наполіг на тому, що залишиться жити неподалік міста. Він постійно обирав те, що сам хотів. Замість того, аби зробити правильний вибір, він чинив аморально.

Яке це все має відношення до виховання? Він виростив своїх дочок у місті, де панувала розпуста. Він був готовий видати їх за мешканців Содому, які насміхалися з його слів про Божу кару на це місто.

Зрештою, результат виховання видно з поведінки його дочок. Бажаючи продовжити родинну гілку, вони не вирішували це молитвою. Вони не хотіли повертатися до свого родича Авраама, який жив неподалік. Вони обманули батька, вклали його в ліжко і завагітніли від нього. Вони обрали найпримітивніший спосіб і ні на хвилину не сумнівалися у неправильність своєї поведінки.

Ось що дивне: читаючи цю історію, мимоволі думаєш, що, можливо, Лот просто не міг зрозуміти, який вибір є правильним. Проте апостол Петро називає його «праведним» (2 Пет. 2:7). Як можна називати такого чоловіка праведним? Бо він знав Бога Авраама і те, що зла слід уникати, але його вічне бажання пливти за течією і йти на компроміс з мораллю привело його до поразки.

Якщо ми є християнами, праведність дано нам як дар за те, що зробив для нас Ісус. Тож, як і Лот, ми покликані бути праведними. Проте дії, які чинимо, рішення, які приймаємо, і наша поведінка перед своїми дітьми матиме прямий вплив на те, якими вони стануть.

Усі ми маємо зростати у праведності, це наче ходити у взутті, що його дав нам Бог. Іноді наші кроки невмілі і смішні, але заради дітей треба жити згідно з принципами, у які віримо, без компромісів та аморальних учинків. Лотова схильність до компромісів з добром засліпила його і він був готовий віддати своїх дітей як жертву гріха. Саме так і ми чинимо, коли навчаємо дітей ухилятися від Божих заповідей.

Мене захоплює, як Бог усе поєднує. Одна жінка із потомства Лота, моавитянка, стала праматір’ю Ісуса. Її звали Рут. Вона не пішла «кривою дорогою» тоді, коли її свекруха потребувала допомоги. Вона робила те, що мала робити, і цілком віддалася на Божу волю. Вона це робила не шукаючи компромісів чи альтернативних рішень, при тому, що могла їх пояснити. Врешті вона одружилася з добрим чоловіком на ім’я Вооз, який теж не хотів порушувати своєї праведности. Ймовірно, ви чули про їхнього правнука – його звали царем Давидом.

Діти, яких навчили уникати аморальних рішень, надають світові форму. А дітей, які навчилися йти на компроміс з добром, формує світ.

Практичні поради для батьків

Коли ми кажемо комусь маленьку брехню, трохи шахруємо зі своїми прибутками, переглядаємо фільми чи програми, які не мали б дивитися, раз за разом пропускаємо молитву в храмі, просимо вихідного, коли ми не хворі, – то навчаємо дітей, що можна робити те, що нам потрібно, тоді, коли того бажаємо, і не зважати на Божі закони, дотримуючись їх тільки тоді, коли нам це вигідно.

Незалежно від того, чого навчали вас батьки, чи того, як ви виховували своїх дітей до цього часу, маєте відкинути такий підхід і почати нове життя для вашої сім’ї. Ніколи не буває запізно робити щось добре, особливо, якщо служите Богу, Який робить солодкими навіть найгіркіші плоди.

Попередній запис

БАТЬКИ НАШОЇ ВІРИ

Авраам з Ісааком Радість батьківства Мене захоплює те, що перші зафіксовані у Біблії слова Бога до ... Читати далі

Наступний запис

АГАР - МАТИ-ОДИНАЧКА

Агар у пустелі, Георге Татареску Коли життя посилає вашій сім’ї лимони… У кожній сім’ї бувають нелегкі ... Читати далі