Лія – багатодітна мати

Лія, Франческо Хайес

У давні часи, якщо в жінки було багато дітей, це було ознакою благословення. Сьогодні в Німеччині жінку іноді запитують на третій вагітності: «Ти цього хотіла?» Або жалісно дивляться на народження четвертої дитини: «Ти не знаєш, як цьому запобігти?» Останнє я сама пережила. Оскільки протизаплідна контрацепція стала нормою в багатьох країнах світу, сім’ї стали набагато меншими. У Німеччині рівень народжуваності наразі становить 1,2 дитини на жінку. І це добре помітно: ані квартири, ані машини, ані готелі, ані ресторани не облаштовані для сімей з більше, ніж двома дітьми. Жінок, які мають багато дітей, швидко сприймають як цікавість. Федеральний міністр сім’ї Урсула фон дер Ляйен розповідає історію свого візиту до універмагу зі своїми сімома дітьми в США. Продавчиня вигукнула: «Ти блаженна!» – «Ти благословенна!». Через кілька тижнів, коли вона завітала до універмагу в Німеччині з дітьми, продавчиня прошепотіла їй, «що мені немає діла до них…»

Нещодавно дослідження виявило, що навіть у так званих ісламських країнах рівень народжуваності падає. Це вважається ознакою демократизації. І справді, це велике звільнення для жінок, щоб мати можливість визначати кількість своїх дітей. Таким чином, сексуальність може стати вільним актом кохання між чоловіком і жінкою, не боячись завагітніти. Які обмеження та побоювання довелося терпіти жінкам раніше! У багатьох країнах світу жорстоким для жінок є завагітніти знову і знову, не маючи перспективи для дітей.

Як вже говорилося, проблема полягає в тому, що дітей у нашому суспільстві оцінюють зневажливо і вас вважають «антисоціальними», якщо у вас багато дітей. Притому діти, які ростуть у великій родині, виглядають більш соціально орієнтованими. Вони рано вчаться брати на себе відповідальність піклуватися про інших і про себе. Кожен, хто виростає з кількома братами і сестрами, знає, що необхідно будь-чим з ними ділитися та рахуватися з ними. Родинне та соціальне виховання, так би мовити, закладене ще в колисці. Тому велика родина є і залишається благословенною, особливо в наш час, у XXI столітті, хоча економічні та інші фактори можуть виступати проти цього.

Велика частина освіти та піклування сьогодні стала послугою? Але у великій сім’ї люди залишаються відповідальними один за одного, вони дбають один про одного. Не дарма цей факт залишається актуальним. Багатодітні матері регулярно спілкуються з такими ж матерями, адже вони відчувають себе комфортно в різноманітності та безпеці великої родини. І справді, де четверо ситі, вистачає і п’ятому. А там, де п’ятеро зайняті, шосте – це не завада.

Біблійна Лія не була першим вибором чоловіка. Яків закохався в її сестру Рахиль. Батько Лаван обіцяв її йому за дружину. Яків працював у Лавана сім років, щоб одружитися з жінкою, яку він любив. Але в день весілля викрилося, що це була Лія, з якою він одружується. З огляду на звичаї того часу, цілком можливим було, що наречений бачив і пізнавав наречену лише у весільну ніч. Яким розчарованим і розлюченим був Яків. Яке приниження для Лії! Батько підштовхнув її до чоловіка, який хоче одружитися з молодшою сестрою! Як вона повинна була себе почувати – принижена, нелюблена і нещасна.

Коли Яків скаржиться на обман, Лаван також віддає йому Рахіль за дружину. Яків віддав перевагу Рахілі, а не Лії, чітко говорить Біблія. Що це означає для старшої сестри? Це тривожний фактор, непорозуміння, яке треба пережити, щоб закохані могли знайти один одного…

Це буде гнобити її все життя. Її підштовхнули до чоловіка. Щодня вони всі живуть разом. Усі: родичі, покоївки, слуги та сусіди бачать, що діється.

Але Лія, менше люблена, отримала перемогу над сестрою. Вона народила шестеро синів і дочку! Біблія каже: «І побачив Господь, що зненавиджена Лія, і відкрив її утробу». Біблійна Лія – це справді багатодітна матір: Рувим, Симеон, Левій, Юда, Іссахар, Завулон та Діна. Хіба Яків не бачить, що Лія – мати його багатьох дітей? Чи не завоює вона пошани як багатодітна мати в його очах? Так, у всьому своєму терпінні Лія все ще пишається своїми дітьми.

Але семеро дітей – теж величезне завдання. Як це бути матір’ю стількох дітей? Як вона може догодити всім? У кожної дитини є свої потреби. І кожна дитина різна. Багатодітним матерям потрібно багато часу, щоб бачити кожну дитину окремою особистістю. І жодна дитина не любить, коли її порівнюють з іншою або просто поставлять в один ряд з нею. Це коштує багатодітній матері багато зусиль звернутися до кожного окремо, щоб дати простір індивідуальності. У багатодітній родині одна дитина частіше може бути непобаченою, ризикуючи не мати можливості проявити свої таланти.

Діти Лії виростають у значно більшій родині. Оскільки Рахіль нещасна, що вона сама не може мати дітей, вона приводить слугиню Білгу до свого чоловіка. І слугиня народжує Якову синів Дана та Нефталима. Виникає майже конкуренція щодо народження, адже тоді Лія приводить свою служницю Зілпу до свого чоловіка Якова. Зілпа народжує синів Ґада та Асира. Після довгого очікування Рахіль народить двох синів – Йосипа та Веніяміна. Так у цій сім’ї є 12 хлопчиків і дівчинка. Звичайно, не було занадто багато часу для кожної дитини. Але діти з таких багатодітних сімей зазвичай мають щасливе дитинство, без самотності і з великою кількістю свободи.

Очевидно, що в цій великій родині були ревнощі. Матері дітей змагаються між собою, діючи одна проти одної. І це впливає на дітей. Пізніше сини Лії прагнутимуть позбутися Йосипа, продаючи його як раба! Драматична історія бере свій шлях, який, слава Богу, закінчується примиренням.

Такі ревнощі, така напруга в батьківському поколінні впливає на дітей, і це є тягарем для матері, бо напругу між самими дітьми не завжди легко зносити. Оскільки одна дитина погано говорить про іншу, виникає змагання, існують успіхи одного, які гірко ранять другого… Для матері тяжко і не просто бути посеред конкуруючих або ревнивих дітей, щоб дати кожній дитині почуття бажаного і улюбленого для себе. Матері, в якої багато дітей, завжди доводиться знаходити час на кожну дитину, звертатися до кожної дитини по-своєму, сприймати її з її страхами і тривогами, радощами та успіхами, сильними і слабкими сторонами. Але як це прекрасно, коли всі сидять разом за столом, розмовляючи та сміючись; коли всі грають разом; коли один допомагає іншому і панує жвавість, довіра, близькість, згуртованість.

Мати багато дітей це – благословення.

Попередній запис

Кетура – мачуха

Повернення, Гюстав Буланже Термін «мачуха» взагалі не трапляється в Біблії. Але є окремі мачухи, які ми можемо ... Читати далі

Наступний запис

Лоіда – бабуся

Тимофій і Лоїда (фрагмент), Віллем Дрост Лише один раз Біблія згадує термін «баба» в Другому Посланні ... Читати далі