Пошуки щастя

«Кожна людина – коваль свого щастя», – свідчить народна мудрість. Проте з цим висловлюванням можна не погодитись, адже, по-перше, кожна людина по-різному вбачає для себе сенс щастя, і в кожного знайдеться чимало власних критеріїв його оцінювання, які, як відомо, задовольнити всі в принципі неможливо. А по-друге, не все залежить від людини для здобуття того, що вона вважає щастям, є багато речей, які не підвладні їй. Тому, на жаль, чи навпаки, на щастя, у кого вже як виходить, але людина не є повноправним ковалем свого щастя: є багато факторів, що не залежать від неї, залишаються її непідконтрольними.

Саме про це попереджав Господь Ісус Христос у Своїй Нагорній проповіді: «Хто з вас, турбуючись, може додати собі зросту хоч на один лікоть?» (Мф. 6:27). Мова, між іншим, йшла в той момент про життєві піклування людей, де Христос закликав людей передусім шукати Бога та Царство Його «і все це додасться вам» (Мф. 6:33). Під «все» малися на увазі їжа та одяг – у той час більшість Христових слухачів і співрозмовників переймалися більш насущними речами, ніж ми сьогодні, принаймні більшість з нас. Сьогоднішнім обивателям мало одягу і вдосталь щоденної їжі, вони хочуть набагато більшого, і їхні прагнення мають властивість тільки зростати за умови досягнення бажаного.

І прагненням цим, здавалося, не було б кінця, – якби всі вони здійснювалися. Але знову ж таки, на жаль, чи навпаки, на щастя, але не все людині підвладне в цьому світі, навіть деколи для неї залишаються непідвладними її власні бажання, які доволі часто буквально поневолюють людину, заставляють у прямому сенсі слова служити їм. І мова тут не тільки про нарко- чи алкозалежних, хоча в першу чергу згадують саме ці верстви населення, бажання кар’єрного зростання, жага розбагатіти, отримати якусь давно омріяну річ часто примушують людей поступатися будь-якими принципами, йти на усілякі хитрощі, а то й відверті злочини, щоб досягти бажаної мети. От лише чи принесе це бажане реальну користь?

«Бо яка користь людині, коли вона придбає ввесь світ, а душу свою занапастить? Або що дасть людина взамін за душу свою?» (Мк. 8:36,37). Втім, про посмертну долю зазвичай люди мало задумуються… Бо все їх життя присвячене зовсім іншій меті: здобуттю земного, а не пошуку небесного. Так що до раніше наведеного вислову: «Кожна людина – коваль свого щастя», не погано було б доповнити, що пошук цього щастя може ставати для конкретної людини справжнім нещастям. От що спонукає нас не погоджуватися в повній мірі з цією народною «мудрістю», адже часто виходить, що людина стає ковалем власного нещастя.

І підтвердження цього припущення можна знайти в Біблії, яка на відміну від усіляких людських міркувань, показує справжній стан речей у світі. Отже, «не обманюйтесь: Бог зневаженим не буває. Що посіє людина, те й пожне. Хто сіє для плоті своєї, від плоті пожне тління, а хто сіє для духа, від духа пожне життя вічне» (Гал. 6:7,8). Виходить, що щастя людини передусім залежить не від зусиль, які вона докладає, щоб здобути, віднайти бажане щастя, а від її життєвих орієнтирів, від її шкали цінностей. Тобто від того, що вона вважає в житті основним і другорядним, важливим і малозначущим, і відповідно від цієї шкали поводиться.

Повторимось, щастя людини передусім залежить від її життєвих цінностей, а не докладених зусиль: будуть ці цінності відповідати Біблії – людина буде так чи інакше щаслива, у біблійному розумінні, благословенна, якщо ж житейські пріоритети людини суперечитимуть Біблії – то в підсумку людина прирече себе, а часто і оточуючих, до страждань: «Блажен муж, що не йде на раду нечестивих, і на путь грішників не стає, і на зборищі губителів не сидить. Але в Законі Господнім воля його, і Закону Його повчається день і ніч. І буде він як дерево, посаджене при витоках вод, що плоди свої дає в час свій і лист його не опадає, а все, що він робитиме, буде успішним. Не так нечестиві: вони як порох, що вітер змітає з лиця землі. Тому не встоять нечестиві на суді, і грішники на зібранні праведних. Бо знає Господь путь праведних, а путь нечестивих загине» (1-й Псалом).

Редакція сайту

Щоб завантажити цей запис у форматі doc натисніть на посилання:
docПошуки щастя


Ваш коментар: