Після війни

Десмонд Досс разом з дружиною

Після війни Досс освоїв миролюбну професію флориста і почав навчання з професії економіста, доки його не наздогнали наслідки війни. У Досса виявили туберкульоз, і йому довелося розстатися з однією зі своїх легенів і лікуватися ще протягом кількох років. Після одужання він присвятив своє життя служінню в церкві “Адвентистів сьомого дня” і заняттям з молодими скаутами.

Десмонд Досс став героєм кількох біографічних книг. А в 2004 р. про цю чудову людину зняли документальний фільм “The conscientious objector” (“Відмовник совісті”).

Доссу ніколи не подобалася формулювання “відмовник совісті”. Він заявляв: “Я не відмовник, я співробітник совісті. Я не відмовлявся служити на фронті. Я тільки відмовлявся позбавляти людей життя”. Одним з найбільш хвилюючих моментів фільму стали свідоцтва однополчан, колишніх його недругів, яким Досс врятував життя, винісши їх з поля бою. Їх неприязнь розтанула в променях безкорисливості, вірності та любові і змінилася пошаною і вдячністю. Отже історія Десмонда Досса – це не лише розповідь про його життя та подвиги, але зміна, що відбулася в людях, які перебували поруч з ним.

З ветеранів, що взяли участь у зйомках цього фільму, жоден не захотів розповідати про себе. Вони сказали, що гідним розповіді був лише Досс.

Отже, смиріться під міцною рукою Божою, щоб підніс вас свого часу” (1 Петра 5:6).

* * *

Десмонд Досс помер 23 березня 2006 року. На його честь названа школа в його рідному Лінчбурзі, а також кілька вулиць і шосе. Солдат, який не вбив жодної людини, отримав найвищу військову нагороду і став національним героєм США.

Я не намагався стати героєм. Я дивлюся на все це з такої позиції – от горить будинок, а всередині плаче маленька дитина – що примушує матір зайти всередину і врятувати її? Любов, от що. Я просто любив своїх побратимів, і вони любили мене. Я не вважаю себе героєм. Я просто не міг відмовитися від них, так само як мати не може кинути в біді своє дитя“. Десмонд Досс

Попередній запис

Нагорода

Із збірного евакуаційного пункту Досса, перебинтованого від ніг до голови, направили в шпиталь, який розміщувався на одному з кораблів поблизу ... Читати далі