Віра і терпіння – сили-близнюки

З великою радістю приймайте, браття мої, коли підпадаєте різним спокусам, знаючи, що випробування вашої віри дає терпіння; терпіння ж повинно мати досконалу дію, щоб ви були досконалі в усій повноті без усякого недоліку” (Як. 1:2-4). “Щоб ви не розлінились, а наслідували тих, які вірою та довготерпінням успадковують обітниці” (Євр. 6:12). Сила терпіння є робочою силою. Коли віра починає хитатися, саме терпіння приходить до неї на допомогу, щоб допомогти їй продовжувати стояти. Сила терпіння потрібна для того, щоб підтримувати віру. Практично скрізь, де в Біблії згадується віра, згадується і терпіння. Віра і терпіння – це сили-близнюки. Разом вони завжди працюють дуже результативно. Терпіння без віри не має сили здійснити (матеріалізувати) бажане. Віра ж є суттю (матеріальною основою) того, на що ми сподіваємося. Терпіння без віри саме по собі не має цієї суті (матеріальної основи). З другого боку, віра без терпіння частенько не здатна дочекатися здійснення того, що каже Слово Боже. Ісус сказав Петру, що Він молився за нього, щоб його віра не ослабла і не зазнала поразки. Якщо в нас не працюватиме сила терпіння, тоді ми дозволимо знанню, яке ми отримуємо через свої п’ять органів чуття, зруйнувати нашу віру, яка ґрунтується на тому, що каже Слово Боже, а не на тому, що ми бачимо на власні очі. Терпіння підтримує віру і робить її витривалою, щоб вона могла проявляти наполегливість до тих пір, поки не прийде відповідь. Віра є дуже могутньою силою. Вона завжди працює. Я не говорю зараз про те, що наша віра сама по собі є слабкою і потребує підкріплення, просто вся річ у тім, що, не маючи сили терпіння, ми самі зупиняємо роботу сили віри власним негативним сповіданням і вчинками. Це наша віра, і ми можемо або привести її в дію, або зупинити її.

У багатьох людей склалася така думка, що терпіти – це означає змирятися перед обставинами і бути задоволеним тим, що приходить у наше життя. Але це не має нічого спільного з терпінням. Терпіння – це реальна сила. Її потрібно розвивати. У Посланні до Тита 2:2 Слово Боже каже, що ми маємо бути здоровими чи досконалими в терпінні. Віра також є тією силою, яку треба розвивати. Те ж саме місце Писання каже, щоб ми були здоровими у вірі. Терпіння і віра – це дві різні сили. Вони працюють разом точно так, як і віра працює разом з любов’ю. Але всі вони є трьома різними силами. Кожна з них грає свою роль у житті християнина.

Існує небезпека переплутати ці сили і намагатися використовувати одну замість другої. Наприклад, в одному з перекладів Біблії в Посланні до Євреїв 11:1 сказано, що віра – це суть (матеріальна основа) того, на що ми сподіваємося. Надія без віри не має цієї суті (матеріальної основи). Багато людей кажуть: “Ми сподіваємося і молимося”. Звучить непогано, але немає суті. У цьому випадку надію переплутали з вірою. Без суті (матеріальної основи) віри така молитва буде безрезультатною. Це може бути небезпечним у критичній ситуації. Ми повинні змінити своє мислення відповідно до Біблії, щоб правильно і за призначенням використовувати ці сили і знаходитися в досконалій волі Божій.

Однією з найбільш поширених традицій і помилок у питанні віри є така думка, що випробування і скорбота розвивають віру. Випробування і скорбота не розвивають віру… віра приходить від слухання, а слухання від Слова Божого. Випробування і скорбота розвивають терпіння. Ми вже узнали з Послання Якова, що це так. Про це ж пише і апостол Павло в Посланні до Римлян 5:3: “І не цим тільки, але хвалимось і скорботами, знаючи, що від скорботи походить терпіння“.

Віра розвивається тоді, коли ми чинимо за Словом Божим. Послання до Євреїв 12:2 каже, що Ісус є Начальником і Виконавцем або Тим, Хто розвиває нашу віру. Там не сказано, що сатана розвиває нашу віру. Дуже важливо зрозуміти різницю між розвитком віри і розвитком терпіння. Віру треба розвивати на підставі Слова Божого ще до того, як прийдуть випробування чи перевірки. Ісус сказав в Євангелії від Луки 6:47,48, якщо людина виконує Його слова, то вона подібна до людини, яка будує свій дім на камені. Отже, коли станеться повінь і на її дім обрушиться вода, він не впаде. Зверніть увагу, що людина, будуючи свій дім, повинна копати глибоко. Саме в цей час вона і розвиває свою віру. У час же бурі розвивається вже терпіння. Людина знала, що її дім встоїть, бо він був побудований на камені. Пам’ятаєте, з ким Ісус порівняв таку людину? З тим, хто чинить за Словом Божим. Віру треба розвивати до того, як прийдуть випробування. У час же випробувань і скорботи розвивається сила терпіння, яка підтримує віру, допомагаючи їй долати всі перешкоди, які виниклі на нашому шляху.

Терпіти – означає бути постійним, або незмінним у будь-якій ситуації. Яків каже в 1-му розділі свого Послання, щоб ми не були двоєдушними. У будь-якій життєвій ситуації ми завжди повинні чинити чи реагувати однаково – так, як каже Слово Боже. Наші думки мають бути настільки просочені Словом Божим, щоб незалежно від того, що встає на нашому шляху, ми не починали б діяти в страху і сумніві, але завжди діяли відповідно до того, що каже Слово нашого Бога. Біблія каже, що Ісус “учора й сьогодні і навіки Той же” (Євр.13:8). Ісус завжди ґрунтувався і ґрунтуватиметься на Слові Божому, а не на обставинах, якихось логічних міркуваннях або страху. І ми маємо бути такими ж. Бути твердим у терпінні – означає відповідати на кожен сумнів і страх твердою упевненістю і сповіданням того, що Слово Боже істинне незалежно від того, що ми відчуваємо чи бачимо. Яка б буря не прийшла в моє життя, Слово мого Отця не може підвести. У такій атмосфері віра може вільно долати всі перешкоди, які сатана тільки може поставити на нашому шляху.

Блаженна людина, яка переносить спокуси, бо, будучи випробуваною, вона одержить вінець життя, який обіцяв Господь тим, що люблять Його. У спокусі ніхто не кажи: “Бог мене спокушає”; бо Бог не спокушається злом і Сам не спокушає нікого, але кожен спокушається, захоплюючись і зваблюючись власною похіттю; похіть же, зачавши, породжує гріх, а вчинений гріх породжує смерть. Не обманюйтесь, браття мої улюблені. Всяке добре даяння і всякий досконалий дар сходять зверху, від Отця світів, у Якого немає зміни і ні тіні переміни. Захотівши, Він породив нас словом істини, щоб нам бути якимсь початком Його створінь. Отож, браття мої улюблені, кожна людина нехай буде скорою на слухання, повільною на слова, повільною на гнів, бо гнів людини не творить правди Божої. Тому, відкинувши всяку нечистоту і залишок злоби, з лагідністю прийміть насаджене слово, яке може спасти ваші душі” (Як. 1:12-21).

Для того, щоб правильно розвивати силу терпіння, ми маємо знати, що Біблія говорить про перевірки і випробування. Грецьке слово, перекладене в цьому місці Писання як спокуса, означає також випробування і перевірки. Дуже важливо, щоб ми зрозуміли, що Бог не спокушається злом і Сам не спокушає чи не випробовує людей злом. Яків застерігає нас ніколи не говорити, що Бог випробовує нас.

14-й вірш пояснює, що таке перевірка чи випробування. Перевіркою чи випробуванням є те, що чинить тиск на похіть або бажання плоті. Будь-який тиск, який віддаляє нас від Слова Божого, є початком перевірки. І якщо ми підемо за цією похіттю, тоді результатом буде гріх. Але навіть у цій ситуації в нас є вихід, тому що Слово Боже каже, що ми маємо Захисника перед Отцем, Ісуса Христа. Він вірний простити нам наші гріхи, якщо ми сповідуємо їх. Ми як і раніше більше, ніж переможці в Ісусі. Коли сатана чинить тиск на наше тіло, намагаючись нав’язати йому хворобу, ми не повинні поступатися цьому тиску. Коли він ставить нас у скрутне фінансове становище, ми не повинні піддаватися спокусі шукати допомоги у світі і залазити в борги. У більшості випадків це лише посилює ситуацію. Дяка Богові за те, що ми можемо звернутися до Слова Божого в Посланні до Филип’ян 4:19 і використовувати свою віру. І, не звертаючи уваги на обставини, ми розвиваємо силу терпіння і продовжуємо твердо стояти в тій свободі, до якої були покликані.

Автор: Кенет Коупленд

Попередній запис

Досконала дія терпіння

Плід Духа Немає іншої такої чесноти, про яку було б сказано так багато, але яка настільки важка в практичному застосуванні, ... Читати далі

Наступний запис

Віра і терпіння – сили-близнюки (закінчення)

Не забувайте також і про служіння Духа Святого в усьому цьому. Він постійно працює у вас, учить, клопоче і підтримує ... Читати далі