Фадей, він же Іуда Яків або Леввей

Апостол Іуда Фадей. Антоніс ван Дейк

Найзагадковіший з Дванадцяти апостолів, навіть ім’я якого викликає суперечки…

В Євангелії від Луки він названий Іудою Яковим (Лк. 6:15). У Матфея читаємо: «Леввей, прозваний Фадеєм» (Мф. 10:3). Євангеліст Марко називає цього апостола просто «Фадей» (Мк. 3:18). Так як же насправді звали цього апостола і ким він був?

А звали його, ймовірно, Іудою. Просто після зради Іуди Іскаріотського ім’я це було дискредитоване, і його прагнули не вживати. Для Іуди Якового стали використовувати інше ім’я: Фадей. Ім’я це походить від арамейського тад, що означає “жіночі груди”. Інше ім’я – Леввей (походить від арамейського леб – серце), і за сенсом воно близьке значенню імені Фадей. Так і стали називати іншого Іуду, який не зраджував Христа, а був вірний Йому навіть до мученицької смерті.

Чому такі дивні імена? Леввей, Фадей? Швидше за все, ці імена відбивали дійсний характер апостола Іуди. Він був людиною м’якою, делікатною, тихою, сердечною.

Багато хто часто ототожнює цього Іуду з іншим Іудою – братом Ісуса Христа (Мф. 13:55; Мк. 6:3) і автором відомого Послання апостола Іуди, що увійшло до канону книг Нового Завіту. Проте біблеїсти вважають, що це два різних Іуди. Той, про якого ми говоримо, був апостолом із числа Дванадцяти, другий просто був послідовником Ісуса Христа, можливо, входив у коло 70 апостолів.

Про апостола Іуду ми практично нічого не знаємо, крім того, що він взяв участь у важливій розмові зі Спасителем.

Одного дня Христос став говорити апостолам про той незбагненний зв’язок, який вони мають через Нього, Ісуса, з Отцем Небесним. Дійсно, це була непроста богословська розмова: «Ще трохи, і світ уже не побачить Мене; а ви побачите Мене, бо Я живу, і ви будете жити. Того дня дізнаєтесь ви, що Я в Отці Моєму, і ви в Мені, і Я в вас. Хто має заповіді Мої і дотримується їх, той любить Мене; а хто любить Мене, того полюбить Отець Мій; і Я полюблю його і явлюся йому Сам. Іуда, не Іскаріот, говорить Йому: Господи, що це, що Ти хочеш явити Себе нам, а не світові? Ісус сказав йому у відповідь: хто любить Мене, той слово Моє збереже; і Отець Мій полюбить його, і Ми прийдемо до Нього і оселю сотворимо у Нього» (Ін. 14:19-23).

Як надалі склалося життя апостола Іуди? Передання кажуть, що він відправився з місією до персидського царя Авгаря, потім там же прийняв мученицьку кончину. На території вірменського монастиря св. Фадея на північному заході Ірану і сьогодні показують могилу цього апостола. Але так усе це було чи ні, на жаль, встановити неможливо.

Попередній запис

Матфей митар, він же Левій Алфеїв

Апостол Матфей і ангел, Рені Гвідо Ми пам'ятаємо, що кожного з апостолів призвав Сам Христос. "Покликав ... Читати далі

Наступний запис

Іуда Іскаріотський

Поцілунок Іуди (фрагмент), Джотто ді Бондоне Якби ми нічого не знали про Ісуса, окрім тих декількох ... Читати далі