Книга Мудрости

У перекладі о. Івана Хоменка

Ця біблійна книга в Україні залишається маловідомою для більшості людей, навіть для тих, хто ретельно вивчає Слово Боже – Біблію. А все через це, що вона не входить до основного складу книг Біблії – її канону, що прийнятий православними і протестантськими церквами. Для римо- та греко-католиків ця книга є складовою частиною Біблії.

Книгу Мудрости можна назвати «дзеркалом князів», бо в ній даються вказівки і поради, як царі й князі повинні поводитися у житті. Щоб надати своїй книзі більшої ваги, незнаний автор приписав її Соломонові. Соломон був наймудріший з усіх царів, отож йому мовляв годилось писати про мудрість. Книга однак звертається не лише до сильних світу цього, а й до всіх людей взагалі. Автором її не міг бути Соломон, тому що написано її близько І ст. перед Христом, грецькою мовою.

Зміст книги Мудрости звичайно розподіляють на три частини. У першій, після заклику шукати справедливість, а через неї й мудрість та справжній зміст життя, мовиться про саму мудрість, про долю людей на землі, про те, що чекає грішників по смерті. У другій частині автор роздумує над походженням мудрости, над її природою, способом діяльности та способом її надбання. Третя частина говорить про мудрість і Бога в історії Ізраїля. Тут можна сказати, маємо перший нарис філософії історії.

Щодо форми й внутрішньої будови книга Мудрости робить значний поступ супроти інших книг Старого Заповіту, які мають також за предмет Божу мудрість. Замість коротких думок-приповідок маємо тут довші виклади й розважання.

Що до цього можна додати? Якщо ви навіть не католик – ця книга цілком можливо може стати корисною для вас.

ЗМІСТ

Додаток:

Книга пророка Варуха

Варух, вірний учень Єремії, який виконував при ньому також обов’язки секретаря, походив з Єрусалиму, з шляхетної юдейської родини. Він не тільки записував пророцтва Єремії, а й сам уклав невеличку книжку. Виведений насильно разом з Єремією до Єгипту, він потім дістався до Вавилону, де й написав її. Цю книжку він читав прилюдно переселеним туди юдеям, бл. р. 581.

У книжці Варуха міститься молитва виселених, в якій вони сповідаються у своїх гріхах і благають про звільнення з неволі. Потім наступає віршована похвала мудрости, занедбання якої якраз і було справжньою причиною гіркої долі юдеїв. Наприкінці Варух утішає земляків, обіцяючи їм поворот на рідну землю.

Лист Єремії

У листі до виселенців, які вибирались у далеку дорогу до Вавилону, пророк Єремія перестерігає земляків перед небезпекою ідолопоклонства на чужині. Поганські статуї, зроблені виключно людськими руками, не можуть бути божественними істотами. Вони не приносять людям ніякої користи, вони нечувственні, безпорадні, не можуть самі рухатись і навіть реаґувати на звичайні їм образи.

Лист Єремії гостро актуальний і за наших часів, і взагалі за всіх епох, коли люди вдаються до ідолопоклонства, спрямовуючи всі сили й увагу виключно на матеріяльний добробут і комфорт. Створюючи собі кумири, люди забувають про дійсне призначення людини на землі: поклонятися Богу, та в Його ім’я творити добро для ближніх.