Два питання про повторний шлюб

Що каже Біблія про розлучення і повторний шлюб?

У Біблії ясно сказано про розлучення і повторний шлюб. У Старому Завіті Мойсей дозволив чоловікові отримувати розлучення за будь-якими підставами (Второзаконня 24:1-4). Пізніше, у Новому Завіті, коли Ісуса запитали про розлучення, Він відповів, що Мойсей дозволив їм розлучення унаслідок жорстокості їх сердець. Він сказав, що на початку не було так: “Чи не читали ви, що Той, Хто створив на початку, чоловіком і жінкою створив їх? І сказав: заради цього залишить чоловік батька свого й матір і з’єднається з жінкою своєю, і будуть обоє однією плоттю. Тож вони вже не двоє, але одна плоть. Отже, що Бог з’єднав, того людина нехай не розлучає” (Мф. 19:4-6).

В очах Божих шлюб є довічним союзом, який ніколи не повинен порушуватися діями людини. У книзі пророка Малахії Господь каже, що Він ненавидить розлучення (Мал. 2:16). Досконала воля Божа полягає в тому, щоб суспільство і майбутні покоління зберігалися через непорушність шлюбу і у возз’єднанні сімей, що розпалися.

У крайньому випадку, існують лише два приводи для розлучення і повторного шлюбу. Якщо мав місце перелюб (подружня невірність), розлучення може бути отримане, оскільки зрада вже порушила сімейні узи і розлучення є формальним визнанням факту, що стався.

Апостол Павло додав до повчань Ісуса те, що названо по його імені “Павловим привілеєм”. Згідно з ним Павло учив, якщо невіруючий з подружжя не хоче жити з віруючим, то останній більше не зв’язаний узами шлюбу, але вільний вступити в повторний шлюб (1Кор. 7:15). Дехто розглядає це як “конструктивний відхід”, коли чоловік настільки змучив дружину, що вона не в змозі довше цього переносити, або коли дружина настільки змучила чоловіка, що він не може більше залишатися з нею. Якщо так стається, то ситуація рівносильна залишенню одного з подружжя іншим, і тому розлучення і повторний шлюб дозволені.

За винятком цих причин Біблія не визнає жодних інших підстав для розлучення. Не виправдовується розлучення унаслідок несумісності, браку любові чи відмінності в поглядах на кар’єру між подружжям. Очевидно, коли особа, яка не має вказаних у Біблії причин для розлучення, вступає в повторний шлюб, вона коїть перелюб.

Автор: Денис Семенюк

Чи забороняє Біблія одружитися з розлученою жінкою?

Христос сказав: «Хто одружиться з розлученою вчиняє перелюб» (див. Мф. 19:9). Невже це повна заборона одружитися з розлученою? Хіба вона тепер все життя буде самотньою? Інга Теліх

Відповідає священик Олексій Малюков:

– Так, зі словами Христовими важко сперечатися. Але життя – вкрай багатогранне явище. У будь-якому правилі можуть бути свої винятки. Комусь можна одружитися вдруге, а комусь потрібно залишатися на самоті. Давайте спробуємо розібратися в цьому.

Христос, відповідаючи на питання зі шпилькою: «Чи з усякого приводу можна давати розлучного листа?». Відповідає, що не з усякого, і взагалі так не було раніше. Двоє були, як одна плоть. І малося на увазі злиття не тільки тіл, але душ і сердець. І взагалі шлюб – це таємниця єднання нібито раніше роз’єднаного і поєднаного знову.

А питали тому, що хотіли підтвердження у своїх лихих вчинках, розлучаючись з жінкою з будь-якого приводу. За пересолений суп, за грубе слово, за неправильний погляд – цей список можна продовжувати до нескінченості. І страждала найчастіше від цього жінка.

Тому Христос такий суворий у словах. По суті, попереджаючи, що всяке розлучення з побутової причини дає привід до перелюбу. А що робити жінці, кинутій через дрібницю, як не шукати нового чоловіка? До таких саме і відноситься слово. Застерігаючи від поспішних рішень з одного боку, і нерозумної поведінки з іншого.

Причина розлучення, за словом Христовим, це перелюб. Дійсно, якщо людина тобі зрадила – це можна порівняти з тим, як розбивається якась тонка посудина. Її вже не склеїти, а якщо це і можливо, то ця посудина буде вже чимось іншим. Втім, і тут є можливість відновлення відносин, якщо чоловік або дружина знайшли в собі сили пробачити.

Але якщо все-таки трагедія розлучення трапилася, тоді Церква дає людині ще один шанс, з урахуванням того, що вона тепер буде розумніша і навчиться правильно жити.

Якщо розлучення відбулося внаслідок саме перелюбу, тут краще утриматися від вступу в шлюб з винною стороною. Нехай покаранням такій стане самотність. Адже ніхто не захоче в тилу в себе мати потенційного зрадника. Однак сердечна сфера вкрай складна. Людина може щиро покаятися, і тоді може бути ще шанс і можливість щастя, якого всі шукають.

Отже, слова Христові спрямовані на те, що побутові питання не можуть бути причиною розлучення, а значить у подружжя є сили вирішити всі проблеми мирним шляхом. Але якщо один з них нестерпний, не хоче змінюватися і розлучення стало неминучим – тоді можливий новий шлюб, у тому числі і з розлученою жінкою.

Але – майте мудрість у виборі, дивіться наперед, набирайтеся терпіння. Якщо людина не стримана і егоїстична – чого в шлюбі бути не повинно – то потрібно змінюватися вже зараз. Інакше є ризик залишитися самому на все життя.

Попередній запис

Актуальна порада

Апостол Павло, Валантен де Булонь «Бо всі шукають свого, а не того, що угодно Ісусу Христу» ... Читати далі

Наступний запис

Шлюб, розлучення, повторний шлюб…

Частина 1 Законних причин для розлучення в Біблії лише дві: це випадок зради і коли невіруючий з подружжя не хоче ... Читати далі