Дракони острова Комодо

Фантастична звістка про те, що на маленькому острові Комодо, розташованому в Індонезії, живуть дивні сухопутні крокодили, облетіла світ у 1915 р.. За чотири роки до цього голландський пілот, який зазнав аварії, зробив вимушену посадку в цих місцях. Він, вибравшись із загубленого острівця, і доніс до Європи звістку про дивних викопних ящерів. Йому, проте, повірили не відразу. Занадто вже неправдоподібною виглядала ця історія: щоб у XX столітті – і не відомий науці звір? Був потрібен ще певний час, щоб учені зрозуміли, що ця розповідь – не вигадка, а справжнісінька правда.

Так світ дізнався про комодських варанів – найбільших ящірок (відомих сучасній науці), що нині живуть у світі. Дорослі тварини досягають у довжину 3 м. при вазі до 150 кг. Саме гігантські розміри цієї ящірки спонукали людей називати її драконом.

Знайомтесь, комодський варан

Як з’ясувалося пізніше, мешкають ці велетенські ящери не лише на острові Комодо, але ще на сусідніх трьох острівцях.

Для укриття варани використовують глибокі нори, які вони викопують за допомогою сильних лап з довгими, зігнутими і гострими кігтями.

В отвір такої нори, яка досягає іноді 4-5 м. у довжину, легко може залізти людина. Молоді варани, завдовжки не більше півтора метри, використовують для притулку і дупла дерев.

Рухи варана не схожі на рухи дрібніших вертких ящірок. При ходьбі він сильно згинає хребет і цим нагадує крокодилів.

Проте такий рух – лише ілюзія незграбності, за необхідності варани можуть швидко бігати, на коротких дистанціях розвиваючи швидкість більше 20 км/г, а маленькі дракончики добре лазять і проводять багато часу на деревах.

Нічим не потривожений варан рухається по суші повільно і обачно, високо підвівши тіло на витягнутих ногах і тримаючи на вазі масивний хвіст, що розгойдується в такт руху. При цьому він невпинно висовує з рота довгий язик, мацаючи їм по дорозі все навкруги.

Будучи чимось стурбований, він зараз же припадає до землі, але незабаром знову підводиться на передніх лапах, прагнучи розглянути предмет, що зацікавив його. У такому положенні варан, абсолютно не рухаючись, може залишатися годину і більше.

Комодські варани охоче заходять у воду, добре плавають і навіть можуть переплисти на сусідній острів, долаючи значну відстань у морі.

У зв’язку з великими розмірами комодські варани живляться особливою їжею. Основу їх раціону складає падаль, у першу чергу трупи великих тварин – диких свиней, оленів.

Проте падаль у природі – продукт “дефіцитний”. У зв’язку з цим у варанів Комодо розвинулася терпимість до родичів при поїданні здобичі (взагалі варани надають перевагу поодинокому способу життя) і здатність вбивати свою жертву особливим чином. Комодський варан не переслідує свою здобич, а лише підстерігає її, схоплюючи, коли вона сама наблизиться на досить близьку відстань. Так, вислідивши в кущах оленя, кабана чи буйвола, варан атакує і прагне нанести тварині рвану рану. Ця рана виявляється смертельною.

Навіть легкий укус комодського варана може бути смертельним, що дало привід говорити про отруйність цього виду. Втім, справжньої отрути в цих варанів немає, але є її унікальний замінник. Слина комодських варанів дуже в’язка і в ній розмножуються хвороботворні бактерії, які живляться гниючими шматками їжі, що застряглі між зубами варана. Сам власник бактеріологічної зброї ніскільки не страждає від такої кричущої антисанітарії у своїй пащі, але при укусі бактерії потрапляють у рану жертви і викликають зараження крові. Характерно, що олені і кабани абсолютно не бояться варанів, не відчуваючи в них загрози, і нерідко, рухомі цікавістю, безбоязно до них наближаються. Можливо, це пояснюється і способом полювання варана, який підходить до своєї жертви повільно і безшумно, нагадуючи в цьому плані змію. Укушена тварина через деякий час слабне і гине, (тривалість часу залежить від розмірів жертви), а варан знаходить жертву по запаху.

Подібно до інших тварин, що харчуються падаллю, запахи варани відчувають на великій відстані і точно визначають їх джерело, постійно висовуючи довгий роздвоєний язик і нюхаючи їм повітря. Такий спосіб пошуку не характерний для справжніх ящірок, але типовий для змій. На запах падалі збігаються варани з усього острова.

Здобич варани чи заковтують цілком, або відривають пащею великі шматки, притримуючи їх передніми лапами. Заковтуванню великих шматків їжі сприяє рухливе з’єднання кісток нижньої щелепи і місткий шлунок, що має здатність до розтягування.

Про величину шматків, що проковтує варан, можна судити по тому факту, що в шлунку одного з варанів знаходилася ціла голова дорослого кабана!

Живлячись великою здобиччю, комодські варани, особливо молоді, поїдають при нагоді і дрібніших тварин – комах, ящірок, змій, птахів і гризунів, а також викинутих на берег риб і крабів.

У липні-серпні самки відкладають до 26 великих яєць, найбільші з яких досягають у довжину 10 см. і діаметру 6 см. при вазі до 200 гр.. Через 8-8,5 місяців, наприкінці березня – початку квітня, з яєць виходять молоді ящірки, завдовжки 27-30 см.

З’явившись на світ, вони тут же залазять на сусідні дерева. Ростуть вони дуже швидко, і вже у віці трьох місяців розміри їх збільшуються вдвічі. На відміну від дорослих, молоді варани дуже полохливі і при небезпеці зазвичай ховаються на деревах.

Оскільки варан легко справляється з великими і сильними ссавцями і з жадністю проковтує величезні шматки м’яса, мимоволі встає питання, чи не небезпечна ця гігантська ящірка для людини. Під час роботи на Комодо вчені неодноразово стикалися з великими варанами, але вони незмінно звертали вбік і поступалися дорогою, не роблячи жодних спроб напасти, і якщо не втікали, в усякому разі, досить поспішно відступали.

Індонезійський уряд оголосив острів Комодо національним заповідником. Всяке полювання на гігантських варанів заборонене законом, і вилов для зоопарків може здійснюватися лише за спеціальним дозволом. Дракони почувають себе в цьому заповіднику просто чудово, і вимирати абсолютно не збираються. За останній час популяція їх навіть збільшилася і налічує тепер близько п’яти тисяч тварин.

За усіма законами теорії еволюції дракони острова Комодо повинні були зникнути з лиця землі ще мільйони років тому. Але з незрозумілої причини цього не сталося. Ця причина залишається не зрозумілою лише в тому випадку, якщо не користуватися у своїх міркуваннях Біблією. А засліплені власною гординею еволюціоністи не можуть навіть зв’язати очевидних фактів, розташованих у них буквально перед носом.

Так в Австралії були виявлені останки найбільшої з відомих науці наземних ящірок, яку пізніше назвали мегаланією. За збереженим скелетом учені визначили, що мегаланія відносилася до сімейства варанів.

Цей вид мешкав в Австралії, як свято вірять еволюціоністи, приблизно 1,6 млн. – 40000 років тому. Мегаланія вважала за краще селитися в трав’янистих саванах, де полювала на ссавців, різних рептилій і птахів.

Напевно не гидувала мегаланія і падаллю, як сучасні комодські варани.

Довжина мегаланії була від 5 до 7 м. Проте 7-метрові ящери були рідкістю, найчастіше вони були завдовжки близько 6 м. При такій довжині вага мегаланії складала б приблизно 400 кг. Вага 7-метрових гігантів могла сягати 650-700 кг.

Наприкінці 1990-х було багато повідомлень і чуток про проживання мегаланій в Австралії чи в Новій Гвінеї. Австралійський вчений Рекс Джілрой заявив, що мегаланія все ще жива сьогодні, і це – тільки питання часу, коли вона буде виявлена. Учені, які підтримують ідею, що мегаланії вижили – абсолютно праві, тільки вони не можуть зрозуміти, що мегаланії – це допотопні комодські варани.

Адже тривалість життя варанів у природі складає близько 50 років, але живучи в допотопний час, допустимо, 100 або навіть 200 років, комодські варани цілком могли досягти розмірів викопної мегаланії. Погодьтеся, це очевидний факт, але… не для вчених-еволюціоністів. Як тут не згадати Священне Писання, яке стверджує: “Бо мудрість світу цього є безумство перед Богом” і “Господь знає міркування мудреців, що вони марні” (1Кор. 3:19,20).

Попередній запис

Чому ми не бачимо динозаврів у наші дні?

Коли закінчився Всесвітній Потоп, Ной, його сім'я і тварини вийшли з Ковчегу (Бут. 8:15-17). Таким чином, динозаври почали нове життя ... Читати далі

Наступний запис

Птахоящери?

Але, як з'ясувалося, не всі еволюціоністи вважають, що динозаври вимерли в результаті до кінця не з'ясованої глобальної катастрофи. У 1997 ... Читати далі