1 Солунян 3:11-13 – 4:1-8

1 Солунян 3:11-13 – Павлове благословення

«Сам же Бог і Отець наш, і Господь наш Ісус нехай вирівняє нашу дорогу до вас! А в вас хай примножить Господь, і нехай збагатить вашу любов один до одного, і до всіх, як і наша є до вас! Нехай Він зміцнить серця ваші невинними в святості перед Богом і нашим Отцем, при приході Господа нашого Ісуса з усіма святими Його!»

Музика і молитва давно вже йдуть пліч-о-пліч у християнській церкві, і наступна музична ілюстрація може допомогти нам наблизити наші молитви до Павлового прикладу молитви. Коли дитина починає вчитися грі на музичному інструменті або співу, то учитель нерідко грає разом з нею. Дитина чує, як музика, що виконується учителем, з’єднується з тим, що грає вона сама, і це підбадьорює її продовжувати заняття, намагаючись наслідувати учителя. На це, звичайно, потрібен час. Іноді шум, створюваний юним музикантом, слухати не дуже приємно, навіть якщо разом з ним грає учитель. Але поступово, крок за кроком, уміння учня зростає, і одного прекрасного дня він починає грати сам, без допомоги викладача, а згодом, можливо, сам стане таким викладачем.

Так само йде справа і з молитвою. Ми маємо інстинкт молитви (багато людей так само мають природжені музичні здібності). Але якщо цю природжену здібність не розвивати, то в царині молитви може виникнути ситуація, аналогічна такому упущенню у сфері музичного виховання, коли доросла людина здатна тільки наспівати або награти одним пальцем на піаніно якусь примітивну мелодію. Це краще, ніж нічого, але ж набагато краще було б зіграти ту музику, на виконання якої ви насправді здатні! І в молитовній вправі слід було б йти далі декількох коротких дитячих фраз або молитов, які ми вимовляємо у випадку небезпеки. Потрібно прагнути вирости в справжню людину молитви, здатну навчити цьому за необхідності інших.

Отже, чому ми можемо навчитися з цієї короткої, але глибокої Павлової молитви?

По-перше, ми дізнаємося, що основа молитви – життя і діяння самого Бога, Який відкрився нам як Отець завдяки Ісусу. Двічі в цій короткій молитві Павло говорить одночасно про Бога Отця і Господа Ісуса, і його тексти показують, що адресувати молитви одночасно Богу Отцю і Ісусу було для перших християн звичайним способом молитви. І тут ми маємо справу не просто з правильним позначенням Бога, до Якого ми звертаємося. Молитва ґрунтується на характері Божому, відкритому нам Господом Ісусом, і учить нас спиратися на добрість, щедрість і найвищу любов Божу, явлену нам у рятівній смерті Ісуса і Його тріумфальному воскресінні. Суть молитви – пізнання серця і характеру самого Бога, не стільки для отримання задоволення від такого пізнання (хоча і це має місце), скільки заради приведення до Бога церкви і світу, що так потребують Його цілющої любові.

Молитва, в якій признається такий Бог і такий Господь, – неодмінно приведе до більшої переконаності. Якщо Бог – істинний Бог, а Ісус – істинний Господь Всесвіту, то ми молимося інакше, ніж ті люди, які сподіваються, що цей Бог і цей Господь, можливо, впораються із завданням краще, ніж інші боги і володарі, які теж існують. Ми з вірою молимося «Тому, Хто може зробити значно більш над усе, чого просимо або думаємо» (Еф. 3:20).

По-друге, це молитва, звернена в майбутнє. Її супроводить упевненість у тому, що одного разу Бог з’єднає небо і землю в новому союзі, і головною відмінністю нового світу від старого буде особиста присутність Ісуса. Ісус прийде знову, «і з Ним усі святі», як сказано у великому старозавітному пророцтві надії (Зах. 14:5). Саме це місце з пророка Захарії цитує Павло в останньому вірші 3-го розділу, сприймаючи його як пророцтво про друге пришестя Ісуса разом з Його вірними дітьми. Молитва Господня, «Отче наш», також говорить про майбутнє: ми просимо про хліб насущний, про прощення, про захист від зла після прохання про пришестя Царства Божого. Павло молиться про виконання своїх планів відвідування північної Греції, про те, щоб церква стала місцем, де любов б’є через край, а також про те, щоб християни зміцнили «серця ваші невинними в святості» – це все не просто випадковий набір прохань. Усі ці прохання об’єднує великий прийдешній день явлення Бога та Ісуса.

Зосередитися на Богу; уважно вдивлятися в майбутнє, яке творить Бог; і, по-третє, молитися про дію Духа Божого в сьогоденні. Дехто запитує: чому Павло, який так часто згадує Отця та Ісуса, не говорить завжди відразу і про Духа? Правильною буде наступна відповідь: Дух – це той, хто спонукає до молитви Павла і його друзів, хто приховано діє в церкві і робить бажані Богові і Його народу результати. Саме Дух дає християнам в усіх обставинах любити один одного і тих, хто поза церквою, невичерпною любов’ю. Саме Дух породжує в серцях людей, що належать до Божого народу, прагнення до святості, непорочного життя перед лицем Божим, бажання зміцнюватися в такому способі життя. Саме дух працює в сьогоденні і готує увесь народ Божий, щоб церква стала тим, чим Бог хоче її побачити, коли з’явиться в славі.

Ця коротка, але сильна молитва сполучає усе, що Павло говорив раніше у своєму листі, і готує основу для конкретних практичних і богословських тез, які він сформулює нижче. Чи можемо ми зробити Павлову молитву основою для нашого власного життя? Чи можемо зрозуміти виконуваний Павлом музичний твір і потім виконати його самі?

1 Солунян 4:1-8 – Настанови для життя у святості

«А далі, браття, просимо вас та благаємо в Господі Ісусі, щоб, як прийняли ви від нас, як належить поводитись вам та догоджувати Богові, як ви й поводитеся, щоб у тому ще більше зростали! Бо ви знаєте, які вам накази дали ми Господом Ісусом. Бо це воля Божа, освячення ваше: щоб ви береглись від розпусти, щоб кожен із вас умів тримати начиння своє в святості й честі, а не в пристрасній похоті, як і погани, що Бога не знають. Щоб ніхто не кривдив і не визискував брата свого в якійбудь справі, бо месник Господь за все це, як і перше казали ми вам та засвідчили. Бо покликав нас Бог не на нечистість, але на освячення. Отож, хто оце відкидає, зневажає не людину, а Бога, що нам також дав Свого Духа Святого.»

Відомо, що святий Франциск називав своє тіло «братом ослом». Хоча це була частина його самого, проте, іноді святому здавалося, що тіло живе за власною волею. Тіло необхідно приборкувати, змушувати до послуху, як приручають велику і уперту тварину. Ситуація, коли наїзник домагається ідеального послуху від свого коня, – цілком підходить і для опису дії Святого Духа в людському житті, коли тіло людини стає слухняним велінню духу.

Якщо нам потрібні якісь докази того, що за останні дві тисячі років людська природа мало змінилася, то матеріал четвертого розділу цілком переконає нас у цьому. Коли Павло почав бесіду з молодою церквою про її життєві проблеми, то в першу чергу було позначено три питання: секс, гроші і смерть. Немає нічого більш насущного для людини. Павлове вчення, хай і накладається іноді незвичним способом, проте чітко і ґрунтовно, і визначається знову трьома речами: заповідями Господніми, присутністю Божою і силою Духа. Справжнє християнське життя завжди проявляється в потрійній формі.

Павло дав церкві основні правила, якими слід керуватися в щоденному житті. Він викладає їх як частину керівних принципів, загальних для усіх церков. Знаючи, що солунські християни вже приклали максимум зусиль, щоб дотримати ці правила, Павло бажає підбадьорити їх і допомогти їм у стараннішому виконанні.

Передусім вони повинні «догоджувати Богові». Буває, що діти, зіткнувшись з надмірно вимогливими батькам або учителям, зростаючи, починають думати про Бога як про того, хто завжди невдоволений навіть найнапруженішими нашими зусиллями. Інших так турбує наша нездатність виправдатися «справами», що вони приходять до висновку, що ми ніколи не зможемо догодити Богові, навіть якщо будемо християнами, керованими Духом. Іноді обидва ці чинники є присутніми одночасно. У будь-якому випадку, висновок зроблений хибний. Бог хоче, щоб ми стали людьми, що правдиво відбивають Його образ. Коли Він бачить, що це так, він радіє радістю батька, чия дитина стала щасливим і відповідальним членом сім’ї.

Те, чого хоче Бог від Своїх дітей (не в останню чергу відносно використання ними своїх тіл), – це «святість», або «освячення». Люди часто розуміють святість як величину зі знаком мінус, що віднімає недоліки характеру. Але насправді, це величина зі знаком плюс, що надає християнському характеру дивну схожість з образом Божим. Слова «святість» і «освячення» зустрічаються в трьох віршах цього уривка (вірші 3, 4, 7). Згідно з Павлом, сила цих понять походить з ідей, пов’язаних з Єрусалимським Храмом. Якщо людина вирушала в Храм на зустріч з Богом, святість була обов’язковою вимогою. Для цього наказували спеціальні ритуали очищення. Дуже важливо було з’явитися перед лицем живого Бога повністю освяченим, у стані абсолютної чистоти. Павло вірить, звичайно, що смерть Ісуса очистила Його народ від усіх гріхів. Дух Божий перебуває нині в цьому народі, як у кожній людині, так і в усьому співтоваристві, вони стали новим Храмом, в якому живе Бог (1Кор. 3:17; 6:19). Тому їм слід постійно бути настільки святими в усіх відношеннях, начебто вони постійно перебували в Єрусалимському Храмі.

Особлива увага в питаннях святості приділяється сексуальності. Сучасне суспільство вважає сексуальний потяг і пов’язані з ним переваги і звички речами з морального погляду зору нейтральними, де кожен вільний робити так, як йому подобається. Єдине правило: люди мають право висловлювати всі свої бажання. Для Павла, як і для будь-якого юдейського або християнського наставника у сфері моралі, таке твердження містить не більше сенсу, ніж заява, що коня або осла примушувати йти в потрібному напрямі не варто, але, навпаки, потрібно дозволити йому стрибати і скакати куди захоче, наражаючи на небезпеки і наїзника, та інших людей навколо. Сексуальність – це благий дар Творця, але, як і усі благі дари, вона має свою мету. Лише в такому суспільстві, де єдиною метою людського життя вважається самозадоволення, виправдане твердження, що такі потужні бажання, як сексуальне, не треба приборкувати і дисциплінувати.

Саме такий світ, світ неприборканої гонитви за задоволеннями, оточував солунян, і до цього світу вони належали до недавнього часу. Язичницькі храми нерідко були за сумісництвом борделями, а до найрізноманітніших сексуальних звичок суспільство ставилося цілком терпимо, якщо не заохочувало відкрито. Новий спосіб життя став складним випробуванням для молодих християн. Хоча і можна припустити, що вони, подібно до багатьох новонавернених, які порвали з розпустою порочного світу, знайшли певну розраду в холодних і прозорих правилах юдеохристиянської моралі, проте ж тіла їх, швидше за все, бунтували проти нових строгих стандартів.

Павло дає ясні вказівки. По-перше, жодної розпусти (в. 3). Під цей термін підпадають усі сексуальні стосунки, окрім подружніх. За часів Павла основним (але не єдиним) значенням слова «розпуста» була культова проституція в язичницьких храмах. По-друге, була потрібна певна стриманість і в шлюбі. Це було викликано необхідністю утихомирення і приборкування диких і несамовитих пристрастей, що легко призводили до пошуку нових задоволень і нових партнерів (вірші 4 і 5). По-третє, потрібно виключити обман. Перша частина 6-го вірша дуже делікатно говорить, швидше за все, про людей, що заводять таємні стосунки з дружиною (чоловіком) свого ближнього. По-четверте, потрібно не лише пам’ятати, що ці заповіді дані Богом, але і усвідомлювати, що сам Господь каратиме за їх порушення (про це друга частина 6-го вірша). Сам Ісус засудить тих, хто зневажає цей основний кодекс моральних правил. Сьогодні ми нерідко спостерігаємо ознаки такого засудження, коли несподіване нещастя обрушується на тих, хто зруйнував щасливі і здорові сімейні стосунки у своїй бездумній гонитві за новизною в сексуальному житті.

Нам потрібно визнати, що на початку XXI століття сексуальна мораль знаходиться в занепаді в більшості країн світу. Церкві життєво необхідно встояти в цих питаннях, не піддатися тиску світу. На жаль, іноді ми бачимо, що вона намагається йти «у ногу з часом», побоюючись звинувачень у прихованні дарів Бога і «дуалізмі». («Дуалістом» зветься людина, яка ділить світ на два протиборчих початки; наприклад, що вважає усе матеріальне поганим, а нематеріальне хорошим.) Належна сексуальна поведінка зовсім не означає обмеження можливостей. І в шлюбі, і в безшлюбності знову і знову розкриваються шляхи досягнення повноцінного життя, недоступного для розпусних і розбещених людей. Необхідний самоконтроль у сфері сексуальності – це не більшою мірою дуалізм, ніж заява, що навчання і тренування могутнього і розумного коня лише травмують його. Ключем до усього є пізнання Бога (в. 5), Якого не знають язичники. «Бог на Свій образ людину створив, на образ Божий її Він створив, як чоловіка та жінку створив їх» (Бут. 1:27). Бог бажає бачити Свій образ відбитим у святості, що досягається сприянням Духа (в. 8).

Попередній запис

1 Солунян 3:1-5 – 3:6-10

1 Солунян 3:1-5 – Павло посилає Тимофія до Солуні «Тому то, не стерпівши більше, ми схотіли зостатися в Атенах самі, ... Читати далі

Наступний запис

1 Солунян 4:9-12 – 4:13-18

1 Солунян 4:9-12 – Життя любові «А про братолюбство немає потреби писати до вас, бо самі ви від Бога навчені ... Читати далі