Принципи Біблії і бізнесу (закінчення)

Наступний шостий принцип назвемо так: гроші повинні працювати на тебе.

Ще одна відмінність бідних і багатих у тому, що бідні працюють на гроші, а багаті примушують гроші працювати на себе. І тому мені смішні докори бідних, коли вони звинувачують багатих, що ті тільки на грошах і схиблені, хоча самі в той же час усе своє життя витрачають на те, щоб отримати жалюгідну зарплату, тобто по суті є рабами грошей (причому досить невеликих грошей) замість того, щоб панувати над ними. Навіть Біблія в даному випадку швидше за все буде на боці багатих, оскільки засуджує підпорядкування чомусь матеріальному. І, повертаючись до принципу, наведу ще одну біблійну притчу:

«…чоловік, відходячи, покликав своїх рабів і передав їм майно своє: одному дав п’ять талантів, другому два, іншому ж один, кожному за спроможністю його, і відразу ж виїхав. Той раб, який одержав п’ять талантів, пішов і використав їх на діло, і набув інші п’ять талантів. Так само і той, який одержав два таланти, набув інші два. А той, який одержав один талант, пішов і закопав його в землю, і заховав срібло господаря свого. Коли минуло багато часу, приходить господар рабів тих і вимагає від них звіту. Підійшов той, який одержав п’ять талантів, приніс інші п’ять талантів і сказав: господарю, п’ять талантів ти дав мені; ось ще п’ять талантів, які я здобув на них. Господар його сказав йому: гаразд, добрий і вірний рабе! У малому ти був вірним, над великим тебе поставлю; увійди в радість господаря твого. Підійшов також і той, який одержав два таланти, і сказав: господарю, два таланти ти дав мені; ось інші два таланти, що я здобув на них. Господар його сказав йому: гаразд, добрий і вірний рабе! У малому ти був вірним, над великим тебе поставлю; увійди в радість господаря твого. Підійшов і той, який одержав один талант, і сказав: господарю! Я знав тебе, як жорстоку людину, жнеш, де не сіяв, і збираєш, де не розсипав; і, побоявшись, пішов і заховав талант твій у землю; ось тобі твоє. Господар його сказав йому у відповідь: лукавий рабе і лінивий! Ти знав, що я жну, де не сіяв, і збираю, де не розсипав; тоді треба було тобі віддати срібло моє купцям, і я, прийшовши, одержав би моє з прибутком. Отже, візьміть у нього талант і дайте тому, хто має десять таланті» (Від Матфея 25:14-28).

Відмічу, що талантом за часів Ісуса називалася грошова одиниця. Значення слова «талант» у сенсі «здібності», «дарування» пішло саме від цієї притчі. І найчастіше цю притчу саме так і інтерпретують, тобто в тому сенсі, що ми повинні використовувати ті здібності, які нам дав Бог. І це правильна інтерпретація, але ніхто так само не заважає нам розглядати її в буквальному розумінні, який нам говорить про те, що гроші треба «використати на діло», щоб «отримати з прибутком». Кількість грошей у даному випадку сильної ролі не грає, якщо раптом хтось подумав, що раб, який отримав один талант, був у нерівних умовах. Талант був найбільшою грошовою одиницею, рівною шести тисячам динаріїв або драхм, тобто іншими словами, навіть один талант – це був величезний статок. Ще хочу відмітити, що ми часто поступаємо навіть гірше за ледачого раба, оскільки він принаймні зберіг те, що йому було дано, а ми, як правило, розтрачуємо все, що маємо, і іноді на речі, які нам навіть не потрібні.

Окрім перерахованих принципів, у Біблії можна зустріти і інші не менш важливі моменти. Наприклад, у бізнес-літературі дуже часто говориться про те, що необхідно вірити, що в тебе вийде добитися успіху. Тут коментарі зайві: гадаю, що не помилюся, якщо скажу, що існують десятки, а то і сотні проповідей на тему віри. Наведу всього один досить відомий вірш: «Все можливе віруючому» (Від Марка 9:23).  Так само часто можна чути про важливість думки. Один підприємець сказав: «Ми ті, про що ми думаємо». Повірте, ця думка не нова і не революційна. Більше двох тисяч років тому Слово Боже майже точнісінько описала цей принцип: «Які думки у душі її, така й вона» (Притчі 23:7).

Ще один важливий момент, який стосується різних сфер життя людини (у принципі, як більшість перерахованих принципів), – це праця. Не описуватиму важливість праці, оскільки цьому і так присвячена маса робіт, але знову ж таки покажу, що із цього приводу говорить Біблія, оскільки і в цій сфері часто існують різні помилки, що ніби віруючі тільки моляться і нічого не роблять. Отже, у Писанні можна зустріти такі вірші: «Солодкий сон у того, хто працює» (Екклезіаст 5:11); «Працелюбні, здобувають багатство» (Притчі 11:16); «Трохи поспиш, трохи подрімаєш, трохи, склавши руки, полежиш: і прийде, як перехожий, бідність твоя, і нестаток твій, як розбійник» (Притчі 6:10-11). Ці і багато інших віршів ще і ще говорять нам про мудрість Біблії, просто треба дати Писанню самому говорити за себе, а не слухати ні на чому не засновані доктрини.

Отже, як же насправді Біблія ставиться до багатих людей? Деякі вважають, що багата людина і християнин – це поняття несумісні. Особисто я вважаю це помилкою. Єдине, про що застерігає Біблія, так це про те, що багатство не повинне управляти нами і володіти нашим серцем: «Той, хто надіється на багатство своє, упаде» (Притчі 11:28); «Корінь усього лихого є сріблолюбство» (1 Тим. 6:10). У Біблії є ряд прикладів багатих людей, яким багатство не перешкодило стати тими, про кого зараз із захопленням проповідують. До таких людей відносяться Іов, Соломон, Йосиф з Аримафеї та інші. Ряд віршів вказує на те, що бути багатим – це цілком нормально, наприклад: «Майно багатого – міцне місто його, біда для бідних – убогість їх» (Притчі 10:15); «Вінець мудрих – багатство їх» (Притчі 14:24); «Добрий залишає спадщину й онукам» (Притчі 13:23). Погодьтеся, щоб залишити спадок і онукам, треба бути багатим. Тобто добрий не той, хто живе на пенсію і висить на шиї в дітей, але той, хто забезпечив ще два покоління після себе. А от бідність у Біблії найчастіше розглядається як прокляття, а не як благословення: «Убогість і посоромлення тому, хто відкидає вчення» (Притчі 13:19).

Дуже часто доводиться чути від бідних людей, що багаті жадібні, що вони наживаються на інших, що вони насправді нещасливі і так далі. На мій погляд люди так говорять із заздрості. Багато людей стали багатими якраз зовсім з інших причин: вони стали успішними тому, що за своїми моральними якостями і принципами стояли вище за оточення.

Саме це принесло успіх в їх життя. Багато бідних залишаються бідними лише тому, що їм бракує позитивних якостей і замість того, щоб розвивати ці якості, вони вибирають найбільш легкий шлях: вони заявляють, що багаті придбали своє багатство нечесним способом (натякаючи при цьому, що самі вони залишаються бідними нібито тому, що просто намагаються жити чесно). Хтось може заперечити, сказавши, що часто чув про те, скільки проблем у багатих, як вони кінчають життя самогубством і так далі. Тому я зроблю невелике пояснення: кажучи про багатих людей, я здебільшого мав на увазі тих людей, які своєю завзятістю добилися успіху, найчастіше це бізнесмени. Звичайно, є певна категорія людей, які стали багатими з інших причин: діти багатих батьків, які народилися вже багатими; багато зірок, які тільки завдяки таланту (чи рекламі) різко стали відомими і знаменитими; люди, які дістають гроші нечесним шляхом і т. д., – тобто все ті, хто став багатим не докладаючи особливих зусиль. І таким людям гроші частенько дійсно не пішли на користь: серед них часто трапляються самогубства, проблеми з наркотиками, депресії і т. д. Так само і серед бідних зустрічаються щиро щасливі люди, яких повністю влаштовує їх робота і заробітна плата.

Тому я не хочу, щоб ви думали, що я говорю, що всі бідні погані, а всі багаті хороші. Якщо це те, що ви зрозуміли, тоді ви взагалі не зрозуміли те, про що я писав. Я хочу просто зруйнувати деякі стереотипи. І підвести підсумок вищесказаному я хотів би фразою, яка може здатися дещо дивною, а деяким навіть образливою: «Багато багатих стали багатими, бо вони наслідували біблійні принципи краще за багатьох християн».

Попередній запис

Принципи Біблії і бізнесу

Читаючи різну бізнес літературу, я був здивований, наскільки часто принципи багатих людей, які і зробили їх багатими, співпадають з тим, ... Читати далі

Наступний запис

Чи можна брати і давати гроші під відсотки?

В осмисленні цього питання, завжди важливо самому собі відповісти на низку запитань, перш, ніж отримати відповідь: що про це говорить ... Читати далі