Принципи Біблії і бізнесу

Читаючи різну бізнес літературу, я був здивований, наскільки часто принципи багатих людей, які і зробили їх багатими, співпадають з тим, чому учить Священне Писання. І я вирішив написати цю статтю, по-перше, щоб показати очевидну схожість цих принципів, а, по-друге, допомогти трохи інакше поглянути на те, чому учить Біблія.

Отже, перший принцип: треба стежити за тим, що ми говоримо.

Ми вимовляємо багато слів не замислюючись і не можемо собі уявити, яку руйнівну силу вони можуть мати в нашому житті. Дуже часто люди вимовляють щось на кшталт цього: «У мене постійно немає грошей», «Я не можу собі цього дозволити» і тому подібне. Багаті намагаються уникати схожих виразів. Ви запитаєте: «Ну не брехати ж мені самому собі і говорити, що в мене є гроші, коли їх дійсно немає?» Ні, брехати не треба, але можна просто сказати по-іншому і часто в цих ситуаціях допомагає слово «доки»: «у мене доки немає грошей», «я доки не можу купити цю машину», – а краще навіть поставити собі питання: «як я можу купити собі цю машину?»

Із цього приводу Біблія, по-перше, говорить, що словом були створені небеса і земля (Буття, 2-е Петра 3:5), а, по-друге, закликає нас стежити за своїм язиком: «Ніяке гниле слово нехай не виходить з уст ваших» (Еф. 4:29). Насправді Біблія говорить дуже багато про слова і наш язик, от ще деякі приклади: «Так само і язик – невеликий член, але багато чинить» (Якова 3:5); «Хто зберігає вуста свої і язик свій, той зберігає від біди душу свою» (Притчі 21:23); «Язик нерозумного – загибель для нього, і вуста його – сітка для душі його» (Притчі 18:7). Біблія багаторазово вказує на важливість того, що ми говоримо, причому це стосується не лише бізнесу, але найрізноманітніших сфер нашого життя.

Другий принцип: страх не повинен управляти твоїми діями.

Часто від людей можна почути таку фразу: «Гроші мене не цікавлять». Тільки одна ця фраза несе в собі відразу три негативні аспекти. По-перше, порушується перший принцип, про який я говорив вище: якщо гроші тебе не цікавлять – їх у тебе і не буде. По-друге, людина, яка вимовляє цю фразу, як правило, бреше сама собі і оточуючим. І, по-третє, страх: якщо запропонувати цій людині кудись вкласти її гроші, вона швидше за все відмовиться, оскільки боїться їх втратити. Якщо гроші її не цікавлять, тоді чому вона боїться їх втратити? Тому я і сказав, що така людина бреше сама собі. Боятися можна багато чого: можна боятися розпочати бізнес і прогоріти, боятися бути звільненим, боятися фінансової нестабільності і так далі. Будь-який із страхів за своєю суттю є негативним. Один з найпоширеніших страхів – це боязнь помилитися. Але слід зрозуміти одну річ: не помиляється той, хто нічого не робить. Відомі бізнесмени, учені і багато інших допустили масу помилок, перш ніж вони добилися успіху. Ми часто чуємо про чиїсь досягнення, але чомусь не цікавимося, яку ціну їм довелося заплатити за це. Генрі Форд у своїй книзі написав, що швидше візьме на роботу людину, за якою числяться якісь промахи, ніж людину з ідеальним послужним списком.

Генрі Форд

От ще одна його фраза з тієї ж книги: «Невдачі дають тільки привід почати знову і розумніше. Чесна невдача не ганебна; ганебний страх перед невдачею». Біблія говорить про страх наступне: «Ось Я повеліваю тобі: будь твердим і мужнім, не страшися і не жахайся» (Ісус Навин 1:9). Так само в Другому посланні до Тимофія 1:7 написано: «Бо дав нам Бог духа не страху, а сили, і любови, і цнотливости». Взагалі хтось підрахував, що Біблія в різних формах 366 разів закликає не мати страху (можна сказати, що щодня в році, включаючи високосний, Бог каже «не бійся»). Єдиний допустимий страх, про який говорить Біблія, це страх Господній, під яким більшою мірою розуміється не страх у його звичному значенні, а більше в значенні поваги і шанування Бога, або навіть у значенні мудрості (Притчі 1:7: «Початок мудрости – страх Господній»).

Третій принцип – принцип дару.

Багаті знають просту річ: якщо вони хочуть чогось більше отримати – вони повинні більше цього віддати. Часто доводиться чути, про те, скільки грошей та чи інша людина пожертвувала на гуманітарну допомогу, віддала на відкриття добродійного фонду і так далі. Думаєте, це було зроблено, щоб покрасуватися? У деяких випадках може це дійсно так, але частіше причина криється в іншому: вона просто застосовує принцип дару, щоб отримати ще більше. Бідні, як правило, міркують так: «якби в мене було більше грошей, я, можливо, щось би і віддав». Це теж саме, що просити камін зігріти тебе, обіцяючи, що після цього ти підкладеш у нього дров.

Цей принцип стосується не лише грошей: якщо ви хочете отримувати більше компліментів – почніть робити більше компліментів, потребуєте любові – починайте дарувати більше любові і так далі.

Зазвичай у книгах не вказується, скільки треба віддавати, але іноді я зустрічав рекомендації, що бажано, щоб це було не менше 10% від загального доходу. Я не можу припустити нічого, крім того, що ця цифра була взята саме з Біблії, де говориться про десятину (10%) і про те, для чого вона призначена: «Принесіть усі десятини у дім сховища, щоб у домі Моєму була їжа, і хоча б у цьому випробуйте Мене, – говорить Господь Саваоф: чи не відкрию Я для вас отворів небесних і чи не виллю на вас повне благословення?» (Малахії 3:10). Тобто іншими словами Бог хоче, щоб ми навчилися віддавати, і тоді Він дасть нам щось більше. Люди часто сміються, кажучи, що не розуміють, навіщо всемогутньому Богові, у Якого і так усе є, потрібні ще якісь гроші. Вони вважають будь-яку згадку про гроші простою вигадкою, що використовується для наживання на простодушних людях. На це я відповім, що Богу дійсно ніскільки не потрібні ваші гроші. Усе, насправді, зовсім навпаки: це Бог хоче дати вам більше, ніж ви маєте. Заповідь про десятину дана Богом не для того, щоб чогось позбавити, але для того, щоб дати Богові можливість благословити вас. І якщо комусь Божий закон здається нелогічним і незрозумілим, то це не відміняє силу цього закону. Багато багатих людей давно зрозуміли це і використовують собі на благо.

Якщо коротко описати наступний принцип, то його можна виразити так: не здавайся.

Помилки і невдачі відбуватимуться з кожним, хто хоче чогось досягнути. Одній людині довелося обійти 97 банків, щоб в 98-му їй нарешті дали потрібну суму для того, щоб почати бізнес. Скільки невдач потрібно тобі для того, щоб відмовитися від своїх планів? Рей Крок, засновник мережі ресторанів McDonald’s, так виразив цей принцип: «Пробивайся вперед: ніщо на світі не замінить наполегливості. Її не замінить талант – немає нічого звичайнішого за талановитих невдах. Її не замінить геніальність – нереалізований геній вже став звичайнісіньким явищем. Її не замінить хороша освіта – світ повний освічених ізгоїв. Всемогутні лише наполегливість і завзятість».

Рей Крок

Ісус Христос розповів притчу, яка добре ілюструє цей принцип: «…в одному місті був суддя, який Бога не боявся і людей не соромився. В тому ж місті була одна вдова, і вона, приходячи до нього, говорила: захисти мене від суперника мого. Але він довгий час не хотів. А потім сказав сам собі: хоч я і Бога не боюся і людей не соромлюсь, але, оскільки ця вдова не дає мені спокою, захищу її, щоб вона не приходила більш докучати мені» (Від Луки 18:2-5).

Є один фільм, який мені дуже подобається, і багато напевно його бачили. Фільм називається «Втеча з Шоушенка». Не вдаючись до подробиць, сюжет фільму розповідає про те, як головний герой (банкір), звинувачений у вбивстві своєї дружини, потрапляє у в’язницю. Я не розповідатиму подробиці фільму, а просто раджу вам його подивитися. Окрім того, що цей фільм сам по собі є цікавим, глибше його розуміння допомагає побачити нам у діях головного героя ряд важливих принципів, один з яких безпосередньо відноситься до того, про що ми зараз говоримо. Отже, головний герой задався метою відновити тюремну бібліотеку. У зв’язку з цим він написав листа у відповідні органи з проханням виділити необхідні кошти, але у відповідь отримав відмову. Тоді він почав періодично відправляти їм листи, поки нарешті йому не були виділені певні кошти. Але це ще не все і його подальша реакція просто привела мене в захват: йому здалася недостатньою кількість виділених коштів і він сказав, що тепер писатиме їм по два листи. Яка яскрава демонстрація принципу!

П’ятий принцип: придбавай знання.

Коли в мультимільйонера Пітера Деніелса запитали, куди вкласти гроші, він відповів дуже просто: «Потратьте гроші на свої мозки». На бізнес-семінарах і в бізнес-літературі часто рекомендуються книги, які слід прочитати. У сучасне століття інформаційних технологій немає жодного виправдання тим, хто нехтує вільним доступом до практично необмежених об’ємів інформації. За допомогою комп’ютера і мережі Інтернет можна отримувати знання з будь-якої області. Перш ніж я скажу, що Біблія говорить про знання, я хочу відмітити, що багаті люди іноді серед інших книг, які слід прочитати, радять так само безпосередньо саму Біблію. Враховуючи все вищесказане, я думаю, що тепер стає зрозумілим чому.

Існує думка, що Біблія сприяє неписьменності людей і засуджує розвиток наук і прагнення до знань. Це міф, який багато хто намагається довести, наводячи в приклад дії інквізиції в Середньовіччі відносно учених. При цьому мало хто цікавиться, чи було взагалі щось спільне між інквізицією і біблійним вченням (я вже не кажу про те, що багато учених, засуджених інквізицією, як це ні парадоксально, були віруючими), і що сама Біблія говорить про знання. Взагалі це окрема тема, а ми повернемося до нашої і дозволимо Біблії самій сказати за себе. А про знання Біблія говорить багато, от деякі вірші: «Головне – мудрість: здобувай мудрість, і всім майном твоїм здобувай розум» (Притчі 4:7); «Коли мудрість увійде в серце твоє, і знання буде приємне душі твоїй, тоді розсудливість буде оберігати тебе, розум буде охороняти тебе» (Притчі 2:10-11); «Краще знання, ніж добірне золото» (Притчі 8:10); «Серце розумного здобуває знання, і вухо мудрих шукає знання» (Притчі 18:16). І хто після цього скаже, що Біблія учить залишатися в пітьмі і неуцтві? Як правильно помітив Поль Сабат’є (французький хімік, лауреат Нобелівської премії): «Природні науки і релігію протиставляють одну одній лише люди погано освічені як у тому, так і в другому».

На додаток хочу нагадати, що головний герой вище згаданого мною фільму, шукав кошти не на нову сантехніку, а саме на бібліотеку.

Автор: Андрій Кучма

Попередній запис

Чи гроші зло?

Люди часто задаються питанням: "Якщо гроші це зло, чому ми повинні дякувати Богові за те, що Він дав нам їх?" ... Читати далі

Наступний запис

Принципи Біблії і бізнесу (закінчення)

Наступний шостий принцип назвемо так: гроші повинні працювати на тебе. Ще одна відмінність бідних і багатих у тому, що бідні ... Читати далі